Dijital Baskı Makinesi Nasıl Kalibre Edilir ?

Baskı Makinenizi Kalibre Edin.

Hiç yılbaşı için bir baskı basarken kırmızı ve yeşil ekranda görünen renklerin baskı sonunda pembe ve limon yeşili renklere dönüştüğüne şahit oldunuz mu ?
Hatta dramatic bir şekilde renklerde değişiklik olmasa bile ekranda görünen renklerden farklı baskılar elde etmişsinizdir. Kalibre edilmiş bir monitörün size baskı esnasındaki renkleri simule edebilmektedir.
Baskı makinenizi kalibre etmeniz ise ekranda ne görüyorsunuz bu renkleri alacağınızı garanti altına alır. Bu ikisinin kalibrasyonu tam olmadan bire bir eşleşmiş renklere ulaşamazsınız.

Monitör ve dijital baskıda renk eşleşmelerinin oluşmamasının bir çok nedeni vardır:

• Monitörler yeni nesil RGB renk kullanılırken baskı da CMYK mürekkep bazlı renk oluşumu vardır. Herbirinin renk üretim yöntemi birbirinden farklıdır.
• Baskı esnasında, mürekkep yoğunlukları ve üst üste binmeleri özgün pixeller yaratmayarak screen imaj sorunu yaratır.
• Baskı imajları genel olarak monitörde gözüken kontrost parlaklıkve renk doygunluk değerlerine sahip değildir. Bu da daha koyu ve hatalı degrade geçişlerine neden olur.Aynı zamanda baskı yapılan malzeme de bunların her birine etken olmaktadır.

Nasıl Kalibre Edilir ?

Baskı makinesi kalibrasyonunda ilk basamak monitor kalibrasyonudur. Bundan sonrada doğru baskı driverına sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Baskı Makinesi driverında fine tuning ayarından ortalama boya değerlerini değiştirerek istenilen renk ayarlarına ulaşabilirsiniz. Bu özelliklerin hepsi sizing ihtiyacınıza göre değişiklik göstermektedir.
Genel olarak iki kalibrasyon method vardır. Bunlar ; görsel ve mekanik kalibrasyondur. Bazen ise daha hassas baskılarda kullanılan donanım parçaları ile çıkan baskılar tanıtılarak kalibrasyon gerektiğince ayarlanır. Bu yöntem çok daha pahalı bir yöntemdir.Bir çok kullanıcı için görsel kalibrasyon veya Genel Renk Profilleri programlar yardımcılığı ile yeterli olmaktadır.

Bu video da Colormunki programı ile kolayca nasıl kalibrasyon yapılacağı anlatılmaktadır.

Basit Görsel Kalibrasyon

Geniş aralıkta renk tonları kullanarak yapılan test imajları ile ekrandaki renkler görsel olarak eşleştirlimeye çalışılır. Test imaj basıldıktan sonra ekrandaki grayscale imajala kıyaslanması renk kontrolünü elinize almanızı sağlayacaktır.

İnternetten dijital test imajları ,bazı programları veya donanımsal araçları bile bulabilirsiniz.

Hedefler ve Test İmajları

Kalibrasyonu renk yönetim sistemi programları veya hedef imajlar seçerek yapıyor olsanız bile renk aralıkları ve grayscale özellikler baskı ve monitor ile uyumlu olmalıdır.
Norman Koren monitor ve baskı makinesi konusunda kalibrasyon yapılabilirlik özellikleri renk yönetim sistemi kullanmadan açıklamıştır.

ICC Profilleri ile Renk Ayarları

ICC profillere devamlı sabit renk ayarları sağlayan bir sistemdir. Bu dosyalar sisteminizde her cihaz için özel renk ayarlarını bulundurur.Baskı makineleri için ideal durum her boya ve baskı malzemesi için farklı profiller oluşturulmasıdır. Çünkü bu profil baskı yapılmış materyali de etkilemektedir. Genel olarak gelen genel ayarlar çoğu baskı makinesi için uygundur. Daha keskin ve kaliteli renkler için Renk Yönetim Sistemine ihtiyaç duyarsınız veya bunu sizing için özel olarak yapan online kaynaklar vardır.

 

ICC Profilleri

ICC profil ayarlarınız monitor,tarayıcı ve dijital kameranız için yapılmış olması gerekmektedir.

Kalibrasyon Araçları

Renk Yönetim Sistemi monitör, tarayıcı, baskı makinesi ve dijital kameranın aynı renk dilini konuşmasını sağlar. Genellikle bu araçlar kendi üzerlerinde genel profil ayarlarını bulundurur. Ayrıca
Renk Yönetim Sistemi
Renk yönetim sisteminde dijital baskı makinenizin kalibrasyonunu yaptıktan sonra durmayın. Bütün cihazlarınızın kalibrasyonunu tamamlayınız : Monitör | Tarayıcı | Dijital Kamera