2014 yılı Dijital Baskı Trendleri

Dijital baskı artık reklam sektörünün vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Çevremizde nereye bakarsak dijital baskının kullanılmadığı bir yer bulabilmemiz imkansız hala gelmeye başladı. Çevremize baktığımızda tabelalar, billboardlar, otobüs durakları, araç giydirme örnekleri ve daha niceleri günlük hayatımızla bütünleşti. Ayrıca 1990 lardaki reklam mantığını da tamamen değiştirerek iç mekan ve dış mekanda bütün sektörün ilgi odağı olmayı başardı.

Dijital baskı makinalarına baktığımızda teknoloji ile birlikte her geçen gün kendini yenileyerek sektörün ihtiyacını daima karşılamayı başardı.Solvent bazlı dijital baskı makineleri yerlerini yavaş yavaş çevreye duyarlı eco solvent dijital baskı makinaları ile değiştirmeye başladı. Zaman ilerledikçe insanların çevreye olan saygısı ve geri dönüşüme olan ihtiyaç da arttı. Eco solventin başlıca çıkış noktası doğaya olan önemdir. Ancak dış mekan dijital baskı makineleri bilindiği üzere fotoğraf kalitesinde baskılar çıkaramamaktadır. Bundan dolayı da teknolojiyi takip eden reklam firmaları UV Baskı makinelerini makina parkurlarına ekleyerek sektördeki bu açığıda kapatmaya başlamıştırlar.

UV Baskı Trendleri

UV Baskı makineleri 1440 dpi baskı çözünürlüğünde olmakla birlikte rulo sistemleri ile beraber dış mekanda fotoğraf kalitesinde baskılar sunmaktadır.Ayrıca UV baskılar direk olarak materyal yüzeyine yapıldığı için dayanıklılık süresi artmış ve Ultra Viole ışınlar sayesinde güneş hassasiyeti minimuma indirilmiştir.

UV baskının verdiği avantajla düz her zemine baskı yapılarak dekoratif anlamda da yenilikler getirmiştir. Genellikle cam ve ahşap üzerine sıvama yolu ile yapılan dijital baskı orjinalliğini kaybederek UV Baskı karşısında büyük kan kaybı yaşamıştır.

Sonuç olarak bundan sonraki dijital baskı trendinin UV Baskı makineleri üzerine kurulacağı şimdiden gözükmekle beraber yeni teknolojinin neler getireceğini reklam sektörü olarak büyük bir merakla beklemekteyiz.