Araç Folyo Uygulaması Nasıl Yapılır?

Folyolar genelde 122 cm.’lik ölçülerde basılmaktadır. Genellikle folyolar duvar kağıtlarına benzetilmektedir. Folyo ölçüleri büyüdükçe uygulama yavaş ve methodlara uygun şekilde yapılmalıdır. Bu işte profesyonelleşmiş kişiler, en büyük hatanın uygulamayı acele ve düşünmeden yapmak olduğunu söylemektedirler.

Genellikle araç kaplanırken iki kişi ile çalışılır ve aracın arka tarafından ön tarafına doğru baskı yapılan folyolar birleştirilerek işlem tamamlanır. Kaporta, arka ve tavan en son tamamlanır. İlk folyo arkaya yapıştırıldıktan sonra onu tamamlayacak parça arkaya yapıştırılan folyoya göre daima perspektif bakış açısı olur. Bu yüzden ilk parça yerleştirilirken daima dikkatli olunmalıdır.

Çamurluklar genellikle kaplanmazlar bunun sebebi ise yapışkanım plastik ve lastik gibi alanlarda yapışkanlığını koruyamamasıdır.

Araç giydirirken yapılması ve yapılmaması gereken noktalar.

Uzmanlara göre araç giydirirken yapılan en büyük hatalardan bir tanesi folyoyu çok fazla çekmektir. Kullanmış olduğunuz malzeme cast folyo olsa ve genişletmeye müsait olsa bile, uzmanlık gerektiren konu kullandığınız folyoyu olabildiğince az genişletebilmektir. Eğer çok fazla genişletirseniz tasarımı değiştireceğinizden dolayı birleşim noktaları asla bir araya gelmeyecektir ve çok daha fazla malzeme harcayacaksınız.

Folyoyu olabildiğince az genişletmek araç kaplama-giydirme işleminde en önemli ve uzmanlık gerektiren konuların başında gelmektedir.

Araç üzerinde çalışma yaparken aracın gövdesinde bulunan göçük veya yeniden boyanmış bir araçta folyo yanlış yapıştırıldığında genelde söküm sırasında boyanın bir kısmını alabilmektedir. Bu durum gerçekleşirse folyoyu tekrar yapıştırma şansınız olmayabilir.

Tekerlek kenarları ve derin kanallar özellikle hassasiyet ve dikkat gerektiren bölgelerdir.Bu tip çalışmalarda gerginliği almak için ufak maket bıçağı kesikleri kullanılabilir. Aksi takdirde folyoda kırışma veya fazla çekmeye dayalı genişlemeler görülebilir.

Araç Kaplama Uygulamarında Zorluklar

Belkide araç kaplarken en büyük zorluklardan biride kıvrımlı şekillerdir. Bir balon ile düz bir alanı kaplamayı karşılaştırırsak aradaki farkı anlayabiliriz.

Ironically ve VW Beatles en popüler araç kaplama modelleri olup aynı zamanda en zor olanlarıdır. Ayrıca düz Transit panellerinde 2.5 cm’e varan kanallar ile araç kaplama uygulamasını oldukça zorlaştırmaktadır.

Biraz ekstra iş olarak kullanılan folyo ısıtılabilmektedir. Ama bu işi yaparken doğru ve yanlış yolları vardır. Bunun doğru uygulaması folyoyu ısıttıktan sonra soğumaya bırakmaktır. Bu uygulama folyoyu rahatlatırken uygulamayıda kolaylaştırmaktadır.

Folyo ısıtıldıktan sonra genleşmesini önlemek için soğutulmaya bırakılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Dönüşlerde yapılan en büyük hatalardan biride folyoyu ısıtarak uygulamaya çalışmaktır. Bu sayede folyo sadece genişletilmekte ve daha büyük sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenden dolayı folyoyu ısıtıp soğumaya bırakmak folyonun genişlemesini önleyecek ve kıvrımlar daha rahat uygulanabilecektir.

Isıtmada bir diğer sorun ise folyoyu nemlendirerek yapışkanlık özelliğini kaybetmesi olmaktadır. Bu gibi durumlarda Primer 94 kullanarak folyonun yapışkanlığını artırabilirsiniz.

Araç Cam Uygulamaları

Bir diğer sıkıntılı kısımda yeni başlayanlar için araç camları olmaktadır. Bu noktada kesinlikle one-way-vision kullanılması gerekmektedir. Çünkü sürücü içeriden baktığında dış ortamı gözlemleyebilmelidir.Ayrıca cama uygulanan görsel kesinlikle diğer bölgelerle birbirini tamamlamalıdır. Sonuçta 1500 TL civarı ödeme yapan herkes resimlerin mükemmel bir şekilde eşleşmesini isteyecektir.

Kesim araç üzerinde mi yoksa dışında mı olmalıdır?

Kesimin araç uygulandıktan sonra veya uygulamadan önce kesilmesi konusunda birçok tartışma yapılmaktadır.
Bazen ışık,kapı veya çamurluk çevresini keserken araç üzerinde yapılması zorunludur. Ancak aracın boyasına zarar vermemek için gerçekten çok ama çok dikkatli olmalıdır.

Bir diğer kısım ise araç üzerinde kesim yaparken hiçbir zaman aracın boyasına ne kadar zarar verdiğini bilemediğini savunmaktadır ve bu işleme şiddetle karşı çıkmaktadır.

Araç Söküm İşlemi

Bugünün yüksek teknolojisi ile üretilen folyolar eskiye göre çok daha kolay sökülmektedir. Uzmanlar ısıtarak söküm işleminin çok daha kolay olduğunu söylemektedirler.

Güvenlik için uzmanlar tarafından önerilen ısı tabancalarındır ancak alanında profesyonel kişiler alkol ile ateşe vererek folyoyu ısıtmaktadırlar.

Kısa zamanlı uygulama yapılmış araçlar ortalama 20 dakika da güneş ışığı altında sökülebilmektedir ancak uzun süreli kalan araçlar çok daha uzun zaman ve yüksek ısıya ihtiyaç duymaktadır. Söküm işlemi bittikten sonra folyo yapışkanı alkol ile temizlenmelidir.

Bir kere daha, eğer yüksek kalite folyo kullanılarsanız sökümü kolay olacaktır, ancak ucuz malzemelerde boya üzerinden yapışkanı temizlemeye hazır olun.

Araç Giydirme Örnekleri

Araç Giydirme Örnekleri

Araç Giydirme Örneklerimizi Görmek için Araç Giydirme Galerisini ziyaret edebilirsiniz.

Araç Giydirme Örnekleri

Yaratıcı Araç Giydirme Örnekleri

Dünya Araç giydirme örneklerini uygulayabilen Boran Reklam 20 yıllık tecrübesi ile hizmetinizde.
Yaratıcı araç giydirme örnekleri ile dünyada öne çıkan çalışmalar.
Dünya genelinde ödül almış kamyon kaplama çalışması.
Spor araç giydirme ile farklı renklerde araçlara sahip olabilirsiniz.
İletişim

Eğer konu hakkında daha detaylı bilgiye ihtiyacınız var ise bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim