Araç Giydirmede Bakım ve Onarım

Boran Reklam blogunu takip edenler için araç giydirildikten sonraki temizliği ve bakımı hakkında bir yazının oldukça yararlı olacağını düşündük. Özellikle 3M tarafından ve susuz yıkama teknolojisini geliştiren Avery Dennison tarafından önerilen konuları sizlerle paylaşacağız.

Neden Temizlik ?

Özellikle tonlarca paralar verip reklam aracı olarak kullanılan araçların düzenli temizliğini umursamayanları sıklıkla duydukça hayretlere düşüyorum. Bu gerekli temizliği umursamayanlar genelde 6 ay sonra tekrar araç giydirme yaptırmak üzere firmamıza geliyorlar ve hayret edici nokta ise hizalama için işaretlemiş olduğumuz kalem izlerinin bile hala silinmemiş olması. Bu işaretler araç üzerindeki dijital baskının temizlenmediğini gösteren çok önemli işaretlerdir. Araç üzerindeki baskıyı düzenli temizlemek sadece daha uzun ömür değil aynı zamanda işiniz için daha iyi reklam sağlamaktadır. Düşünürseniz eğer birileri kullandığı araç üzerindeki reklamın temizliğini önemsemezse bu kişiden işiniz için ne bekleyebilirsiniz ?

Ek olarak aracın görüntüsünü iyi tutmak , iş dünyasındaki reklam etkinizi arttıracağı gibi araç üzerindeki grafiklerin ömrünü de arttıracaktır. Özellikle kalabalık şehirlerde ,yüksek rakımlı bölgelerde ve endüstriyel alanlarda bu temizliğin önemi daha da artmaktadır.

– Özellikle yüksek rakımlı bölgelerde ,  güneş ışınlarından gelen UV ışınlarının etkisi deniz seviyesindeki bölgelere göre artmaktadır. Çünkü hava inceldiği için filtre görevini yerine getirememektedir. Bu da mantıksal olarak hasarı arttırmaktadır.
– Kalabalık şehirlerde ve endüstriyel alanlarda atmosfer kirliliğinden dolayı aracın dikey birleşme kısımlarında dayanıklılığı azalmaktadır. Bu noktalarda kimyasal atıklar birikerek kolayca yüzeyden kalkmasını sağlamaktadır. Ayriyeten UV güneş ışınları sayesinde dayanıklılığı minimuma inmektedir.

Bu etkiler araç üzerindeki düzenli baskı temizliği ile baskıyı etkileyecek pislikler ve parçacıklar engellenebilir. Temizlikten sonra kullanılan parlatıcı ise güneş ışığının UV ışınlarını koruyarak, ek yapılan veya kenar bölgelerdeki alanlara ekstra koruma sağlar.

Görsel Kaplı Araç Nasıl Temizlenir ?

Araç üzerindeki görseli temizlemenin en iyi yolu eski zamanlarda kullandığımız, hafif deterjan ve su ile el ile temizlemektir. Eğer aracı temizlemek için otomatik temizleyici ve spreylerden başka şansınız yoksa buda kabul edilebilir. Bu temizlikten sonra parlatıcı kısmını es geçmenizi öneriyorum. Çünkü bazı baskılı yüzeylerde boya deformasyonuna neden olmaktadır. Özellikle otomatik fırça ile kullanılan parlatıcılardan özellikle uzak durulması gerekir. Petrol bazlı materyal olan parlatıcı düzgün kurulanamadığı takdirde kesinlikle görsele zarar verecektir. Ayrıca otomatik fırçalar baskı üzerindeki en ufak bir hatayı kolayca büyütebilmektedir. Aynı zamanda görsel üzerinde bazı çizilmelere neden olabilmektedir.

El ile temizlik yapılırken bu çizilmeleri önlemek için yumuşak penye veya sünger kullanmanız gerekmektedir. Avery Dennison’un önerilerine göre kullanılcak deterjan güçlü solvent bazlı madde veya alkol içermemeli aynı zamanda pH değeri de 3 ile 11 arası olmasıdır.

Bu özellikleri sağladıktan sonra normal bir araç yüzeyi yıkarmış gibi araç üzerindeki görselleri yıkayabilirsiniz. Aracı yıkarken yapılacak ilk basamağın aracı temiz bir suyla durulamanız olacaktır. Bu basamak araç üzerindeki görsellerin çizilmesini engelleyecektir. Bir sonraki basamakta deterjan ile karıştırılmış su yumuşak bir penye veya sünger gibi bir materyalle yukarıdan aşağıya doğru temizlenmelidir. Bunun sebebi gereksiz yere fırçalayarak folyo üzerindeki filme zarar vermeyi önlemektir. Son işlemde de temiz bir suyla deterjan kalmayıncaya kadar durulamak çok önemlidir. Bu aşamadan sonra havlu veya benzeri yumuşak bir materyalle folyoya zarar vermeden kurutabilirsiniz.

Eğer basınçlı su kullanmak zorundaysanız aşağıdaki basamakları sağladığınızdan emin olun:

– Su basıncınını 1200 psi’ın altında tutun.
– Su sıcaklığı 180 derece (80F)’in altında tutulması gerekmektedir.
– Su hortumundaki nozzlerı 30 cm. uzaklıktan uygulayın.( bu basamak folyo kenarlarının kalkmasını engelleyecektir.)
– Tutulan hortumun 40 derece açı ile uygulanması görseli daha fazla koruyacaktır.

Yanlış açı ile tutulan su hortumu basıncın etkisi ile görseliniz üzerinde hasara sebep olabilmektedir.

Bir diğer temizlik seçeneği ise su kullanmadan yapılan araç görsel temizliğidir. Bu tip ürünler folyo üzerindeki parlaklığı ve folyo performansını arttırmaktadır. Eğer aracınızı temiz kullanmak istiyorsanız Turtle Ice bunun için iyi bir ürün olacaktır. Eğer susuz teknoloji içerisinde cila içeren ürünler var ve sizin dijital baskınız mat materyal üzerine yapılmışsa görsel üzerinde parlak alanlar bırakacaktır. Bu da görüntüyü olumsuz yönde etkileyecektir. Araç üzerinde yeni bir ürün denemeden önce test edilmiş olduğuna ve hatta kendinizi güvenceye almak için Araç Giydirme üzerindeki görselin bir kısmında deneme yapabilirsiniz.

Susuz temizlik teknolojisi aracınız çok pis değilse kullanılabilecek bir teknolojidir. Çok kirli araçlar için elle temizlikten sonra susuz temizlik teknolojisi kullanılması önerilmektedir.

Araç görseli üzerinde böcek ölüsü veya kuş pisliği gibi zor çıkabilecek ve görsele zarar verebilecek maddeler var ise birkaç dakika ısıttıktan sonra sabunlu su ile kolayca çıkarabilirsiniz. Eğer temizlik için kimyasal bir madde varsa aracınıza zarar vermeyeceğinden emin olunuz.

Parlatıcı kullanabilir miyim?

Parlatıcınız petrol içerikli değilse araç üzerindeki görselde evet parlatıcı kullanabilirsiniz. Turtle Wax gibi ürünler çok kirli olmayan araçlar üzerinde susuz teknoloji ve parlatıcı karışımı olarak kullanılabilir.